VmWare Workstation

0

Merhaba,

vmware-logo   Size vmware workstation’dan bahsedeceğim.

   Vmware Workstation Nedir ?

Vmware workstation sanallaştırma için kullanılır. Sanallaştırma nedir? derseniz. Sanallaştırma; bir uygulamanın sanalını yaratmak demektir. Vmware sanallaştırıcı bir araçtır. Sanal uygulamalar gerçekleri ile birebirdirler.

 

Neler yapılabilir ?

Vmware ile çok çeşitli işletim sistemlerini tek bilgisayar üzerinde çalıştırabiliriz. Örneğin Windows 8 kurulu bir bilgisayar üzerine Vmware içinden Linux, Novell, Sun Solaris yada diğer windows sürümlerini çalıştırabilir, hepsini eş zamanlı olarak yönetebiliriz. Sanal işletim sistemi ile gerçek işletim sistemi ile gerçekleştirdiğiniz bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sanal sistemler fiziki donanımınıza direk erişemezler o yüzden tüm testlerinizi burada yapabilir ve fiziki işletim sisteminizi güvenlik riskinden uzak tutabilirsiniz.

Örnekleri çoğaltmak gerekirse; diyelim ki Windows’un yeni bir güncellemesi çıktı ve önce test etmek isterseniz, sanal makine bu iş için ideal bir çözüm. Ayrıca programların beta versiyonlarını da yine sanal makinelerde denemeniz mümkün. Diyelim ki, Linux’un hoşunuza giden bir özelliğini sürekli kullanmak istiyorsunuz ama Windows’tan da vazgeçemiyorsunuz, çözüm yine sanal makine kullanmak. Bu örnekler çoğaltılabilir..

Bu özelliklerin yanı sıra, yazılımda işinize yarayabilecek şu özellikler de mevcuttur:

  • Bilgisayarınızla sanal makine arasında sürükle bırak şeklinde kolayca dosya alışverişi yapabilirsiniz.
  • 32 ve 64-bit işletim sistemleri kullanabilirsiniz.
  • 3. parti sanal makine ve imajları çalıştırabilirsiniz.

Vmware WorkStation ücretli bir üründür. Ancak üreticinin web sitesine kayıt olarak 30 günlük ve kısıtlamasız kullanım için key alabilirsiniz.

VMware WorkStation Sanallaştırma için  Sanal Bilgisayar olarak kullandığım son derece kullanışlı bir Sanallaştırma ‘dır.

Yorum Yapın

Cansuu,Cansu'nun Web Günlüğü © 2015     Tüm haklarım saklıdır.