Ruby Programlama Dili

0

Ruby

 

Ruby, nesneye yönelik, dinamik, reflektif bir programlama dilidir. Ruby dili,Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya’da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır.

Ruby dengenin dilidir. Ruby’nin yaratıcısı Yukihiro “Matz” Matsumoto en sevdiği dillerin (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, ve Lisp) en iyi özelliklerini harmanlayarak fonksiyonel programlama ile imperativ programlamaya dayanan yeni bir dil yaratmayı amaçlamıştır.

Matz, her zaman “Ruby’yi basit değil, doğal yapmaya çalıştığını” vurgulamıştır, tıpkı yaşam gibi…Buradan yola çıkarak Matz aşağıdakileri ekler: Ruby tıpkı insan vücudu gibi, görünüşte basit, ama içinde çok kompleks bir yapıya sahiptir.

Ruby dilinin temelleri 1993 yılında atılmıştır. Bu dönemde nesneye dayalı bir betik dili arayışı içinde olan Japon yazılımcı Yukihiro “Matz” Matsumoto; Perl, Python gibi mevcut programlama dillerini araştırmasına rağmen aradığını bulamayınca yeni bir programlama dili tasarlamaya başladı. Şubat 1993’te Matz, bir arkadaşı ile yaptığı çevrim içi sohbet esnasında arkadaşının bu yeni dil için önerdiği Ruby ismini uygun buldu ve bu isimle dili geliştirmeye başladı.

Aralık 1995’te Ruby’nin 0.95 ile ilk genel sürümü yayınlandı. Aynı ay içerisinde peş peşe 3 sürüm daha yayınlandı. Bu sürümler Japonya’da yerel haber gruplarında duyuruldu.

İlk genel sürümden tam bir yıl sonra, Aralık 1996’da Ruby 1.0 yayınlandı. Anavatanı Japonya’da hızla tanınan ve yayılan Ruby, 1999’da İngilizce yazıların yayınlanması ile tüm dünyaya açılma olanağına kavuştu.

2000 yılında Japonya’da Python’dan daha popüler bir dil haline gelen Ruby’nin İngilizce ile yazılan ilk kitabı , Programming Ruby adıyla aynı yılın Ekim ayında yayınlandı.

NEDEN RUBY PROGRAMLAMA DİLİ ?

Günümüzde yazılım geliştirmeyle uğraşan yazılımcılar, yazılımın karmaşıklığının ve artan boyutunun azaltılması , yazılımın süresinin kısaltılması gibi sebeplerden dolayı nesne yönelimli programlama dillerine ihtiyaç duymuşlardır.Ruby programlama dilide nesne yönelimli programlama dillerinden biridir. Türkiye’ de adı pek duyulmasada dünyada en çok kullanılan programlama dilleri arasına girmiştir. Bunda Ruby programlama dili kullanılarak yazılan Ruby on Rails (framework) ve programlama dilinin açık kaynak kodlu olması etkilidir.

Ruby 1995 yılından bu yana sürekli geliştirilen ,platform ayırt etmeyen ve yazılımcıya aşırı özgür bir ortam oluşturmasından dolayısıyla kısa surede yazılımcıyı kendine bağlar. Ruby’nin yaratıcısı YukihiroMatsumoto’nun “Dünyadaki tüm programcıların daha yaratıcı olmaları,programlamadan zevk almaları ve mutlu olmaları için yardım etmek” diyerek Rubynin asıl amacının ne olduğunu bizlere çok açık bir şekilde belirtmiştir. Bunun sonucu olarakta Perl dilinden daha güçlü Phyton dan daha fazla nesne yönelimli bir programlama dili ortaya çıkmıştır.

Ruby ‘nin genel özellikleri :

*  Çok kolay anlaşılır, basit bir söz dizimine(syntax) sahiptir. Bu özelliğini Eiffel ve Ada dillerinden almıştır.
*  Kısa zamanda kolayca öğrenilebilir, bu özelliği dilin söz diziminin(syntax) sezgisel olmasından gelir.
* Moderndillerde olduğu gibi hata kontrol mekanizmasına sahiptir.
*  Tamamıyla nesne yönelimli bir dildir.
*  Ruby nesne yönelim konusunda yeniliklere açık özelliklere sahiptir. Örneğin bir sınıfa çalışma zamanında yeni metotlar ekleyebilirsiniz.
*Ruby sadece tekli kalıtımı desteklemektedir. Fakat modül kavramıyla çoklu kalıtım kullanılabilmektedir.
* Blok kavramı sayesinde işlevsellik arttırılabilmektedir.
* Kendine ait çöp toplayıcısı sayesinde bellek yönetimi çok kolaydır. İşaretle-süpür tekniği ile ek kütüphanelerde ki referans sayılarının yönetimine gerek yoktur.

Ruby yorumlayıcısı birçok işletim sistemi için yazılmıştır. Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Neredeyse tüm Unix türevleri
  • Microsoft platformları (DOS, Windows 95/98/XP/NT/2000/2003/Vista)
  • Mac OS X
  • BeOS
  • Amiga
  • OS/2
  • Symbian

Yorum Yapın

Cansuu,Cansu'nun Web Günlüğü © 2015     Tüm haklarım saklıdır.