Kuantum Kriptografi

0

Avusturya,Viyana yakınlarındaki Saint Pölten kenti 200 km fiberoptik kablo kullanılarak oluşturulan bilgisayar ağı kuantum şifreleme tekniğiyle korunuyor.

Kiriptoloji

Kuantum Kriptografi Nedir ?

Kuantum kriptografi’deki temel prensip tek kullanımlık anahtarlı Kriptografi tekniğinin kullanılmasıdır. Bu da fizik kanunu olan Heisenberg’in belirsizlik ilkesine dayanıyor. Heisenberg belirsizlik ilkesine göre kuantum mekaniğinin temel öğesi olan bir foton’un aynı anda iki özelliği bilinemez. Bu da iletişim kanalında ki bir fotonun klonlanmasını (kopyalanmasını) imkansız hale getirmektir. Kısacası günümüz teknolojisinde fiberoptik ağ üzerindeki bir fotonun yeni bir kopyası çıkarılamaz.

Kuantum Kriptografi tekniği fotonun bu özelliğinden faydalanarak  güvenli bir anahtar iletimi sağlar. Anahtar iletişimi sırasında foton’un baz alınan bir sisteme göre herhangi bir açıyla polarize olma özelliğinden faydalanır. Fotonların dikeyde veya yatayda polarize olması için kristal süzgeç çiftleri kullanılır. Temel olarak birbirne dik olan iki süzgeç seçilir.  Rastgeleliği artırmak için birde bu süzgeçlerle 45 derecelik açı yapan ikinci bir süzgeç takımı kullanılır.  Kuantum fiziğine göre 45 derecelik polarizasyonlu bir fotun birbirine dik iki süzgeç takımından geçirildiğinde fotunun yeni polarizasyonunun yönü 45 derece olmayacaktır. Peki  0  derecemi yoksa 90 derecemi olacaktır.  Bunun kesin bir cevabı yoktur.  Ancak her iki polarizasyon yönü içinde olasılık eşittir. Yani 10000 tane 45 derecede polarize olmuş bir fotonu ard arda dikey ve yatay konumda yerleştirilmiş kristal süzgeçlerinden geçirdiğimizde istatistiksel olarak 5000 tanesi dikey yönde 5000 tanesi de yatay yönde polarize olacaktır. Bu yönlerden birisi 0 diğer 1 seçilerek iletişim anlamlı hale getirilir.

Bu konuyu teknik olmayan bir dille özetlersek;

Şayet A kişisi B kişisine bir mesaj gönderirse ve araya C  kişisi girerse bu mesajı dinlerse ister istemez B ye giden mesajı değiştirmiş olur.Bu durum B nin alacağı mesajı hata eşiği üzerine çeker. A ve B nin iletişimi kesmesine yol açar. İşte geleceğin şifreleme tekniği bu.

 

Yorum Yapın

Cansuu,Cansu'nun Web Günlüğü © 2015     Tüm haklarım saklıdır.