Kuantum Bilgisayarlar

0

Kuantum bilgisayar, kuantum fiziği ilkelerini kullanacak şekilde dizayn edilmiş, normal bilgisayarların maksimum hesaplama kabiliyetinin, erişebilecekleri seviyenin çok üstlerine çıkarıldığı yapılara denir.
Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 veya 0 değerini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübitlerden oluşan seriler içerir. Tek bir qubit 1, 0 veya bu ikisi arasındaki bir değeri alabilir. Bir kübit çifti 4 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde, üç kübit ise 8 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde olabilir. Genel olarak kübit sahibi bir kuantum bilgisayarı aynı anda çakışmanın herhangi birinde olabilir. (Normal bilgisayarlar durumun sadece birinde olurken, bir kuantum bilgisayarı bu durumların hepsinde ya da bir kısmında bulunabilir.) Kuantum bilgisayarları kübitleri belirli kuantum mantık kalıpları ile düzenleyebilir. Uygulanan bu kapı serilerine kuantum algoritması adı verilir.

kuantum-bilgisayarlar

Kuantum Bilgisayar Nasıl Çalışır?

Kuantum Bilgisayar bilgileri 1 ve 0 şeklinde veya bu iki değerin kuantum süper pozisyonu şeklinde depo eder. Bu “Kuantum Bit” (Kubit denir kısaca) kombinasyonları ikili sisteme göre çok büyük bir esnekliğe sahiptir.
Spesifik olarak kuantum bilgisayar geleneksel bilgisayarların hayal dahi edemeyeceği büyüklükte hesaplamalar yapabilecek kabiliyette olacaktır. Bu konu şifreleme alanında ciddi bir endişe de yaratmaktadır. Bazı kimseler pratikte başarılı bir kuantum bilgisayarın dünyanın finansal sisteminin, şimdiki bilgisayarların çözmeyi asla başaramayacakları büyüklükteki sayılardan oluşan şifreleme sistemlerini aşarak çökerteceğinden endişe etmektedir.
Kuantum bilgisayardaki bu devasa hızın nasıl yaratıldığına örnek verelim:
Eğer 1 kubit, 1 ve 0 durumları olmak üzere süper pozisyon durumundaysa ve süper pozisyonda olan bir diğer kubit ile birlikte bir hesaplama ortaya koyduğunda tek bir hesap sonucunda 4 ayrı sonuç elde edilir, bunlar 1/0 , 1/1 , 0/0 , 0/1 değerleridir. Bunlar, matematiğin, kuantum sisteme uyguladığı ve süper pozisyondan tek bir duruma çökene kadar ortaya koyduğu gerçek değerlerdir. Kuantum bilgisayarların esas kabiliyeti eşzamanlı (paralel) olarak çoklu işlem yapabilmesidir ( Buna kuantum paralelizm denir).
Kuantum bilgisayardaki tam fiziksel mekanizma teorik olarak çok daha kompleks ve sezgisel olarak anlaşılması güçtür. Genelde bu tarz işlemler paralel evrenler yorumuyla açıklanır. Yani çeşitli kubit’lerin süper pozisyonda olmasından dolayı kuantum bilgisayarda hesaplama sadece bizim evrenimizde değil eş zamanlı olarak diğer evrenlerde de oluşur. Tabi ki bunlar teorik yorumlardır.

Yorum Yapın

Cansuu,Cansu'nun Web Günlüğü © 2015     Tüm haklarım saklıdır.